Sportska masaža u Beogradu predstavlja tip Švedske masaže i njome se stimuliše cirkulacija krvi i limfe. Ona često obuhvata i terapiju triger tačaka, koja ima za cilj da eliminiše adhezije (čvoriće u mišićima) i poveća obim pokreta. Sportska masaža može se koristiti pre ili nakon neke sportske ili drugih fizičkih aktivnosti.
Najveća prednost koju sportska masaža može da pruži je njeno korišćenje sa ciljem OPORAVKA nakon vežbanja i drugih fizičkih aktivnosti.
U koliko je fizička aktivnost kuju obavljate u toku dana, previše naporna, verovatno ćete osećati iscrpljenost i zamor. To je zapravo prirodan proces jačanja, povećanja fleksibilnosti i poboljšanja kardiovaskularne izdržljivosti. Redovno podvrgavanje masaži će smanjiti iscrpljenost i opustiti vas i omogućiti da se nakon toga osećate mnogo prijatnije. Sportska masaža ima pozitivan uticaj i na FIZIČKO ZDRAVLJE aili i povoljan PSIHOLOŠKI uticaj.
SPORTSKA MASAŽA I NJENI BENEFITI
Sportska fizikalna terapija podrazumeva primenu agenasa (struja, svetlo, zvuk, magnet) kod rešavanja problema spinalnog bola, upale mišića i nerava, otoka i zarastanja meko-tkivnih i koštano-zglobnih struktura. Pod fizikalnom terapijom se podrazumeva terapijsko delovanje raznih fizičkih agenasa, koji se danas primenjuju uglavnom preko kože. Primenjeni u okviru adekvatne doze, koja ne ugrožava integritet tkiva, fizikalni agensi deluju u vidu fizioloških draži na ekstero-i proprioreceptore i dovode do lokalnih i ostalih reakcija organizma i uspostavljanja normalnih fizioloških uslova.
Na primer može olakšati hodanje, penjanje uz stepenice ili ustajanje i leganje u krevet.
Sportska fizikalna terapija se takođe koristi i u toku postoperativnog oporavka. Može se koristiti kao jedino sredstvo lečenja ili u kombinaciji sa drugim metodama.
Nakon pregleda, formira se individualni program za svakog pacijenta, Cilj je kao što je pomenuto, smanjiti bol i obnoviti funkcionisanje u što je većoj meri moguće. Cilj je takođe poboljšati pokretljivost zglobova i vratiti fleksibilnost mišićima kao i snagu, izdržljivost, koordinaciju i ravnotežu.
U većini slučajeva, fizikalna terapija podrazumeva neki oblik vežbi. Mogu biti vežbe istezanja, jačanja, vežbe sa lakim opterećenjima, hodanje i slično. Takođe je moguće napraviti program koji bi pacijent pratio i kod kuće.
Zadaci sportske fizikalne terapije su:
- Poboljšanje lokalne cirkulacije
- Smanjenje edema kroz resorpciju
- Smanjenje i otklanjanje bola
- Antiinflamatorno delovanje
- Lokalno povećanje metabolizma
- Povećanje elastičnosti mekih tkiva
- Poboljšanje trofika, procesa reparacije i regeneracije tkiva
- Uspostavljanje funkcije oduzetih nerava
- Sprečavanje stvaranja gustog vezivnog tkiva i ožiljaka